Dzień Leśnika i Drzewiarza
5 kwietnia przypada dzień leśnika i drzewiarza, dlatego dzisiejszy wpis przybliży Wam początki Technologii Drewna jako kierunku akademickiego w Polsce.
Technologia drewna zagościła samodzielnie na akademickich salonach dnia 1 września 1951r. Wcześniej zagadnienia z drzewnictwa były wykładane przez wykładowców Katedry Użytkowania Lasu i Mechanicznej Technologii Drewna Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW). Proces usamodzielniania rozpoczął się z inicjatywy Profesora Franciszka Krzysika. W dniu 15 lutego 1946 roku uchwałą Senatu Akademickiego SGGW pod przewodnictwem JM Rektora Profesora Franciszka Staffa utworzono Oddział Technologii Drewna (OTD) przy Wydziale Leśnym SGGW.
Należy podkreślić, że poza uczelniami w ZSRR był to najstarszy wydział nauczający o drzewnictwie w Europie ;).
W tym miejscu bardzo krótko przybliżę tę wybitną postać. (Zachęcam do lektury źródła).
Każdy absolwent technologii drewna trzymał w swoich dłoniach podstawowy zbiór wiedzy o drzewnictwie, może obecnie w niektórych zagadnieniach nie jest aż tak aktualna, ale podstawy się nie zmieniły. Nazywana przez, niektórych „Biblią drzewnictwa” – mowa tu o pierwszym podręczniku akademickim w języku polskim autorstwa Profesora Franciszka Krzysika „ Nauka o drewnie”.
Działalność naukowa i naukowo-techniczna prof. F. Krzysika obejmowała szeroki zakres zagadnień związanych z poznaniem właściwości technicznych drewna krajowych gatunków drzew i ich zastosowaniem, technologią materiałów płytowych, wykorzystaniem odpadów drzewnych i wieloma innymi. Opublikował około 300 prac o charakterze naukowym, dydaktycznym i referatowym w kraju i za granicą. Oryginalne prace naukowe obejmują ponad 80 pozycji. Wychował następne pokolenie akademickie. Za wybitne zasługi naukowe i dydaktyczne prof. dr F. Krzysik w 1948 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, w 1958 r. Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1967 r. Orderem Sztandaru Pracy I klasy [1].
Zapoczątkowana przez Profesora Krzysika promocja drzewnictwa w Polsce odniosła sukces i obecnie można studiować technologię drewna na:
Wydziale Technologii Drewna SGGW,
Wydziale Technologii Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
od 2016 r. na Zamiejscowym Wydziale Przemysłu Drzewnego w Szczecinku (Politechnika Koszalińska) – ten najmłodszy powstał dzięki porozumieniu firmy Kronospan z władzami akademickimi. Jest to tzw. most nad przepaścią dwóch tak różnych światów jakimi są Nauka akademicka i Biznes [2].
Oby było takich inicjatyw coraz więcej 😉
Od września 2017r. na Politechnice Białostockiej (Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce) można studiować na początku niestacjonarnie inżynierię meblarstwa [3]
Od września 2018 r. swoje podwoje na technologię drewna otwiera także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z Olsztyna [4].
Czy chcielibyście poznać więcej wybitnych sylwetek?
Źródła:
- http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Ochrona_Zabytkow/Ochrona_Zabytkow-r1981-t34-n3_4_(134_135)/Ochrona_Zabytkow-r1981-t34-n3_4_(134_135)-s215/Ochrona_Zabytkow-r1981-t34-n3_4_(134_135)-s215.pdf
- http://wpd.tu.koszalin.pl
- http://pb.edu.pl/kandydaci/kierunki-studiow-20172018/inzynieria-meblarstwa
- http://rekrutacja.uwm.edu.pl/content/technologia-drewna
Zdjęcie:
http://wl.sggw.pl/faculty/dziekani/franciszek-krzysik-1948-1950/image_view_fullscreen
3 myśli na temat “Jak to się zaczęło?”