Kartka z kalendarza · Misja Edukacja · ogólnie o drzewnictwie

Czy pączki mogą być śpiące?

Dzisiaj mamy Tłusty Czwartek, większość z nas zastanawia się ile pączków z konfiturą różaną spałaszuje ze smakiem ;). Trochę nawiązując leksykalnie do pączków, chciałam Wam przedstawić jednego z dwóch winowajców największej wady budowy drewna.

Tą wadą budowy drewna są sęki. Jeśli mówimy o sękach to wtajemniczeni wiedzą, że są to pozostałości po odpadłych lub odciętych gałęziach, w zależności czy jesteśmy bliżej korzeni czy korony. (o sękach będzie osobny artykuł)

sęk_dąb
sęk w dębie i to jeszcze z pęknięciem, które często towarzyszy sękom

Jednego winowajcę już mamy a drugi?

Drugi to pąki śpiące (bardzo często nazywane pączkami śpiącymi lub uśpionymi), tak nie przewidzieliście się, tak brzmi oficjalna nazwa botaniczna pąków bocznych, które nie rozwijają się na wiosnę i pozostają w spoczynku przez kilka, a nawet kilkanaście lat, nie zatracając przy tym zdolności rozwoju. Jak wiecie drewno przyrasta na grubość i rosnące bardzo blisko ogrodzenia drzewo, po kilku latach może wchłonąć te ogrodzenie.

article-0-16B37166000005DC-54_634x454
może to nie ogrodzenie ale bardzo dobrze ilustruje ten proces 😉 i potrzebę wykrywaczy metali w tartakach https://www.dailymail.co.uk/news/article-2255706/Amazing-images-bikes-left-long-trees-them.html

Podobnie się dzieje z pąkami bocznymi, po pewnym czasie są wchłaniane przez drewno/ drewno je zarasta i powstaje fragment drewna różniący się gęstością od otaczającego, a co za tym idzie inaczej pracuje przy zmianach wilgotności. Podobnie jak sęki może pękać i wypadać.

Pączek_śpiący
ten pąk jest przykładem, że zdarzają się też duże okazy

Dajcie znać w komentarzach ile pączków zjedliście podczas lektury? 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.