Kartka z kalendarza · Pokrewne Galaktyki

Wodny fenomen natury

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, dlatego ten artykulik będzie łączył ze sobą drewno i wodę. Zapewne spodziewacie się szerszego opisu transportu wodnego w drzewach 😉 Muszę Was jednak rozczarować nie tym razem ;p

Czy słyszeliście o Drzewie Fontannie??


Mam tu na myśli żyjące drzewo a nie konstrukcję przypominającą drzewo. Natura jest niesamowita i jeszcze nie raz nas zaskoczy. Przy zastosowaniu pewnych trików (głównie fizyka ;)), zaistniał jej wodny fenomen.

Drzewo Fontannę możecie odnaleźć w południowo-wschodniej części Czarnogóry, w miejscowości Dinosa. Tym drzewem, które zostało przeobrażone w fontannę jest Morwa (Morus sp.), datuje się ją na 100 może nawet 150 lat. Woda wypływa wartkim strumieniem z wnętrza morwy.
Dlaczego tak się dzieje, ten fakt nie został jeszcze zbadany przez naukowców ale najprawdopodobniej obfite deszcze zalewają podziemne źródła, a dodatkowe ciśnienie powoduje wymuszony transport dużych ilości wody przez korzenie i pień drzewa przez pęknięcia lub dziury w pniu (pień mógł być już zmurszały), aż wydostaje się z pnia kilka stóp nad ziemią. Jak widać na poniższym filmie, ziemia w najbliższym otoczeniu jest dość błotnista, a cały obszar płynie jak mały strumień. Ten efekt fontanny stale się powtarza po ulewnych deszczach. Tak więc jeśli chcielibyście zaobserwować ten fenomen natury na własne oczy, to wybierzcie się w podróż po ulewach 😀

https://www.youtube.com/watch?v=6RjE0X4-sA0

Czarnogórska Morwa nie jest odosobnionym przypadkiem tego typu zjawiska ale jest jedynym takim drzewem.

W północnej Estonii w miejscowości Tuhala podobna sytuacja ma miejsce tylko zamiast drzewa jest studnia – zwana Studnią czarownicy/wiedźmy.

Czy znacie inne przyrodnicze fenomeny?

piszcie w komentarzach 😀

2 myśli na temat “Wodny fenomen natury

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.