ogólnie o drzewnictwie · sylwetki

ps. Antek

Dzisiaj 1 sierpnia o godzinie 17:00 będziemy obchodzić 76-tą rocznicę wybuchu morderczej i nieustępliwej walki o wolną ojczyznę i o godność człowieka. Przez następne 63 dni Powstańcy Warszawscy, w podobnej jak obecnie spiekocie, (w sumie nawet większej bo oprócz żaru z nieba był jeszcze żar z płonących kamienic), walczyli do ostatniej swojej kropli krwi o coś co się należy każdej istocie o WOLNOŚĆ. O możliwość wyjścia do pracy czy sklepu bez lęku, że to już ostatni raz, o możliwość wyrażania swoich myśli nie stosując szyfru, o możliwość odpoczynku/regeneracji swoich sił witalnych, po prostu o możliwość zwykłego życia w swojej ojczyźnie (np. pisania bloga).

Spytacie zapewne co ma drewno do Powstania Warszawskiego?

Już spieszę z odpowiedzią otóż są to ludzie, którzy tak jak teraz każdy z Nas ma swoją profesję, tak wtedy wśród drzewiarzy i leśników byli POWSTAŃCY, tzn. niektórzy najpierw byli Powstańcami zanim stali się drzewiarzami.

Chciałabym Wam dzisiaj przybliżyć sylwetkę jednego z Nich. Miałam to szczęście, że mogłam osobiście zamienić trochę więcej słów niż przeciętny student. Tym Powstańcem, o którym piszę jest Profesor dr hab. inż. Leszek Żukowski ps. „ANTEK”, który obecnie piastuje stanowisko Prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

prof. Leszek Żukowski
prof. Leszek Żukowski z Prezydentem RP Andrzejem Dudą podczas przemówienia Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa /wprost.pl Newspix.pl/TEDI

Profesora Żukowskiego poznałam już pierwszego dnia studiów, podczas inauguracji roku akademickiego na wydziale technologii drewna, wtedy już chyba był emerytowanym profesorem. Inauguracja roku akademickiego, wiecie świeżo upieczony student, który był przyzwyczajony do innego systemu nauczania i zupełnie innych tzw. Apeli. Tyle nowych bodźców, twarzy, nowe miejsce, uroczyście odśpiewany Gaudeamus Igitur (ten utwór znałam już wcześniej z chóru), ślubowanie Żaka, standardowe przemówienia i następne pytanie czy któryś z obecnych tu gości chciałby zabrać głos? I wtedy widzę, że podnosi się starszy, zadbany szczupły mężczyzna w eleganckim grafitowym garniturze i prosi o udzielenie mu głosu.

powstańcze biogramy MPW - Leszek Żukowski
prof. Leszek Żukowski – Powstańcze Biogramy Muzeum Powstania Warszawskiego

Dziekan udziela i przekazuje mikrofon profesorowi, który zaczyna swoje przemówienie od słów „Gratuluję Wam bardzo dostania się na ten elitarny najstarszy wydział technologii drewna w Europie poza Rosją” i powoli zaczyna nam przybliżać czym jest technologia drewna. Wiem, że to może dziwne ale z przemówienia profesora najbardziej zapamiętałam uniwersalność drewna i fragment o Holz Gazie. Wspomniał też, że niektórzy z nas znajdą tu przyszłego męża/żonę nie przypuszczałam wtedy, że te słowa będą tak prorocze w moim przypadku. Profesor Żukowski tak potrafił przemawiać, że z tamtego dnia do teraz pamiętam najbardziej jego życzenia dla nas a i wykład inauguracyjny (który mam zanotowany 😉 ), ale to pewnie dlatego, że nie przypuszczałam jak Polska jest mocna w Przemyśle Drzewnym, można powiedzieć, że

Polska płytą wiórową stoi, później się dowiedziałam, że jeszcze bardziej paletą 😀 „

Starałam się być na każdej inauguracji i powiem Wam, że jak widziałam profesora Żukowskiego wśród obecnych gości to się cieszyłam. Profesor na każdej inauguracji, w której uczestniczył opowiadał o Holz gazie ale za każdym razem trochę inaczej.

Podczas studiów miałam jeszcze kilka innych okazji rozmowy z profesorem na bardziej naukowe tematy. Zawsze pomocny, wysłuchał do końca i poradził jak rozwiązać dany problem. O tym, że profesor jest byłym Powstańcem dowiedziałam się stosunkowo niedawno rok góra dwa lata temu ze spotu reklamowego Muzeum Powstania Warszawskiego promującego upamiętnienie Powstania Warszawskiego.

Zachęcam Was do przeczytania wywiadu z Profesorem Leszkiem Żukowskim

CHWAŁA BOHATEROM

a Panu Profesorowi życzę po drzewiarsku 200 słoi w zdrowiu

11 myśli na temat “ps. Antek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.