ogólnie o drzewnictwie

Słowem wstępu o drzewnictwie

Swoją podróż po świecie drzewnictwa zaczniemy od samego początku.

Jako świeżo upieczony student wydziału technologii drewna o kierunku nie miałam zielonego pojęcia, technologia drewna kojarzyła mi się, tak jak większości społeczeństwa (to smutne ale) z drwalem. Może to kwestia nazwy??? Każdy z nas przecież jest użytkownikiem jednego z głównych produktów branży drzewnej – (chwilka dla Was ;)) mebli, ale mało kto kojarzy meblarstwo z technologią drewna czy też drzewnictwem. Oprócz meblarstwa, branża drzewna to palety, parkieciarstwo, papiernictwo, tworzywa drewnopochodne, stolarka otworowa i oczywiście pamiętajmy o tzw. VIP-ie – import/eksport drewna różnych gatunków.

Wracając do pierwszego dnia na studiach czyli Inauguracji Roku Akademickiego, wykład inauguracyjny przestawił moją projekcję na temat obranego kierunku na właściwe tory i byłam mile zaskoczona, że Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce pod względem produkcji mebli i tworzyw drewnopochodnych na świecie. Po prostu szok! Co to jest IKEA to każdy wie ale to akurat nie polska firma (chociaż zatrudnia po rodzimych mieszkańcach najwięcej Polaków z grona międzynarodowego), BRW też trochę kojarzyłam ale, że przemysł drzewny stanowi 2% PKB i 12% Polaków pracuje w sektorze drzewnym olbrzymi szok.

Teraz kilka faktów ze świata ekonomicznego

Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem eksportu mebli na świecie ta pozycja jest niezmienna od lat. Przegrywamy z takim gigantem jak Chiny, Niemcy i Włochy a jesteśmy lepsi niż USA 😉 [1].

Produkcja płyt drewnopochodnych też bardzo dobrze wypada na tle innych krajów – zajmujemy 6 miejsce [2].

Produkcja palet euro – już w 2013 roku Polska plasowała się na drugim miejscu zaraz po Niemcach w światowej produkcji palety EPAL, a tendencja jest stale wzrostowa[3].

Są też minusy pracy w sektorze drzewnym, będąc na praktykach po pierwszym roku Inspektor BHP poinformował mnie, że po górnictwie jest najwięcej wypadków w pracy.

Jak sami widzicie Polska i Polacy mają się czym chwalić i szczycić odnośnie branży drzewnej. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziecie mieli mniej zamazany obraz technologa drewna 😉 .

Źródła:

  1. Raport: Rynek meblarski w Polsce 2017, KPMG 20.06.2017
  2. http://www.drewno.pl/artykuly/10988,25-lat-stowarzyszenia-producentow-plyt-drewnopochodnych-w-polsce.html
  3. https://www.forbes.pl/wiadomosci/polska-drugim-najwiekszym-producentem-palet-na-swiecie/jej67eh

Jedna myśl na temat “Słowem wstępu o drzewnictwie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.