Pokrewne Galaktyki · wpis gościnny

Zrób To Sam – Ogród Marzeń

Kochamy otaczać się roślinnością, gdy jest piękna pogoda dokąd idziemy na spacer? Do parku albo lasu jeśli nie posiadamy własnego skrawka, a Ci szczęściarze którzy mają swój kawałek „gleby”, całymi dniami przesiadują w swoich ogrodach pielęgnując, nadając kształty np. żywopłotom lub też namiętnie przycinając trawnik.

nadawanie kształtu żywopłotom

Czy możemy sami zaprojektować ogród?  Czy lepiej oddać go w ręce specjalisty?

Na te pytania odpowie Wam Luiza – skrzacik w ogrodzie

Projektowanie ogrodu – czy jest takie trudne?

Projektowanie ogrodu niby wydaje się prostym zajęciem, ale czy na pewno takim jest? Jeśli chodzi o ogród to można oczywiście samemu zaprojektować, albo zlecić zaprojektowanie oraz nasadzenia. Ale czy jest to dobre rozwiązanie? I tak i nie. Tak jeśli nie mamy pomysłu i chcemy szybko mieć gotowy ogród. A dlaczego nie? Otóż zatrudnienie projektanta, który stworzy projekt trzeba zainwestować trochę tysięcy złotych (a nie wszystkich stać na to), a także ogród, który będzie zaprojektowany może nie oddawać tego czego byśmy się spodziewali, tzn. na początku będzie ogród piękny, ale z czasem stanie się uciążliwy, jeśli ktoś nie lubi prac ogrodniczych. Trzeba będzie dbać o rośliny, podlewać, nawozić, przycinać. I w tym wypadku znów trzeba będzie wydać pieniądze na to, aby osoba zajmująca się pielęgnacją ogrodów zaczęła doglądać naszego ogrodu. Dlatego zachęcam do samodzielnego projektowania ogrodów. To dużo nie kosztuje, a efekt może być wyśmienity. I do tego satysfakcja, że sami zaprojektowaliśmy ogród.

Jeśli decydujesz samemu zaprojektować ogród to musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Projektując ogród weź pod uwagę to jakie ma spełniać warunki dla Ciebie i Twojej rodziny. Przede wszystkim na początku przelicz ile możesz pieniędzy zainwestować w Twój ogród. Nie jest trudno wydać pieniądze na rośliny i rzeczy, które nie będą pasować do naszego ogrodu.

Kolejnym elementem, który jest ważny przy projektowaniu to sprawdzenie podstawowych czynników, a mianowicie topografię terenu, drenaż, klimat, położenie działki pod względem stanowiska, rodzaj gleby, ale też czy na działce nie ma już jakiś obiektów czy nasadzeń, które można wykorzystać przy projektowaniu. Bo po co wycinać czy burzyć budowle ogrodowe, jak można je wykorzystać. Właśnie te czynniki wpłyną na dalsze projektowanie ogrodu.

Czy znacie ten labirynt?

Następnie trzeba rozplanować jak ma wyglądać nasz ogród. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim trzeba przemyśleć gdzie będzie oczko wodne, ścieżki, rabaty, altana, rzeźby ogrodowe i trawnik. Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, ale z pewnością dasz radę. Jeśli nie masz dużo funduszy na cały ogród to się tym nie przejmuj. Na początku zaprojektuj cały ogród uwzględniając co gdzie ma być. Przecież nie musisz od razu całego ogrodu mieć na „tip – top”. Z czasem jak odłożysz kilka złotych możesz kupić dokupić rośliny. Jeśli nie wiesz gdzie kupować rośliny więcej przeczytasz tutaj: (gdzie kupować).

ogród w stylu francuskim

 Aby ogród był spójny zwróć uwagę na kształty trawnika, rabat, oczka wodnego (o oczkach wodnych ). Dodatkowo możesz wykorzystać zabudowania przy Twoim ogrodzie. Masz gdzieś ścianę, płot czy inne konstrukcje ogrodowe, np. trejaże czy pergole? Wykorzystaj to! Efekt WOW murowany!

Jeśli już wiesz co gdzie będzie to zastanów się nad roślinami. Co do roślin to jest wielkie pole do popisu, chociaż trzeba pamiętać o glebie i stanowisku jakie roślina lubi. Przecież nie posadzisz rośliny światłolubnej w cieniu albo na odwrót! Dobierając roślinność pamiętaj też o kolorystyce, gdyż w ogrodzie będziesz mieć „miszmasz”, a chyba tego nie chcesz??

piękne kolory

!!!!!!PAMIĘTAJ!!!!!!!!!

Kolory jasnej czerwieni, oranżu i żółte przede wszystkim nadadzą ożywienie do Twojego ogrodu, natomiast jeśli chcesz uzyskać efekt chłodniejszy i głębi to idź w kolory białe, jasnego różu i niebieskie.

dobór kolorów

Podsumowując, projektując samodzielnie ogród najważniejszym celem jest to, aby wszystko było spójne i ze sobą w odpowiedni sposób połączone. Ale przede wszystkim, abyś Ty był zadowolony z ogrodu.

Wcześniej wspomniałam o małej architekturze, która była już na Twojej działce. Może jest zabytkowa, albo świetnie komponowała się we wcześniejszym ogrodzie? Nie rezygnuj z niej.

Czynniki degradujące ogrody zabytkowe – warto dbać o ogród?

Zabytki sztuki ogrodowej ulegają degradacji pod wpływem wielu czynników, do których należą: upływ czasu, brak odpowiedniej konserwacji, zmiany kierunków artystycznych, klęski żywiołowe, niewłaściwe użytkowanie.

W warunkach polskich największe niekorzystne zmiany w podejściu do ogrodów historycznych zaistniały po 1945 r. Dwory i pałace wraz z ogrodami zostały na mocy dekretu o reformie rolnej odebrane przedwojennym właścicielom. Znalezione nowe funkcje dla tych budynków- szkół, szpitali, siedzib Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR)- często sprzeczne z zabytkowym charakterem obiektu. Wraz z odejściem dawnych właścicieli i zarządców rację bytu stracili ogrodnicy, przenoszący nieraz z pokolenia na pokolenie wielowiekowe tradycje sztuki ogrodowej.

Z  kolei w zabytkowych ogrodach publicznych priorytetowy charakter miały w latach powojennych przede wszystkim działania modernizacyjne, w ramach których likwidowano ogrodzenia parkowe, asfaltowano ścieżki i drogi ogrodowe, we wnętrzach parkowych projektowano tereny sportowe, wprowadzano nowe elementy małej architektury o współczesnych formach.

Wymienione działania, a także brak odpowiednio wykwalifikowanych projektantów i ogrodników, zdolnych realizować idee konserwatorskie oraz brak środków finansowych, które by mogły być przeznaczone na bieżącą konserwację założeń historycznych, doprowadziły polskie ogrody zabytkowe do katastrofalnego stanu.

posągi
Obecnie obowiązująca „ Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” przewiduje dwa kierunki działań, mających zapobiegać skutkom wymienionych czynników. Pierwszy z nich to prace konserwatorskie, czyli czynności mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie substancji zabytkowej ogrodu czy parku, zahamowanie procesów jego destrukcji oraz dokumentowanie tych działań. Drugim kierunkiem są prace restauratorskie, mające na celu wyeksponowanie wartości artystycznych i estetycznych zabytku sztuki ogrodowej; w tym mieści się, jeżeli istnieje taka potrzeba, uzupełnienie lub rekonstrukcja jego części oraz dokumentowanie tych działań.

Najczęściej stosowanym pojęciem określającym całokształt prac konserwatorskich w odniesieniu do zabytku sztuki ogrodowej mieści się, w tym prac inwentaryzacyjnych, badawczych, studialnych, projektowych i realizacyjnych, służących przywróceniu ogrodowi historycznemu jego dawnych walorów, jest pojęcie procesu rewaloryzacji. W skrajnych wypadkach, kiedy substancja zabytkowa ogrodu lub jego części ulegnie całkowitej degradacji, działania rewaloryzacyjne mogą przybrać charakter rekonstrukcji. Poddaje się zazwyczaj obiekty mające duże znaczenie społeczne i historyczne dla danego regionu czy kraju. Procesowi rewaloryzacji powinno towarzyszyć znalezienie odpowiedniej funkcji dla zabytkowego parku czy ogrodu, gwarantującej zachowanie jego podstawowych walorów.

zabytki

Mając na uwadze czynniki degradujące ogrody zabytkowe, to warto wprowadzić też podobne do naszych ogrodów. Gdyż z czasem mała architektura ogrodowa staje się nieestetyczna i nie oddaje swoich uroków jak była nowa. Dlatego też warto czasem przeprowadzić małe czynności czyszczące i odbudowujące architekturę ogrodową.

Dziękuję Ewie z Drewno z przymrużeniem oka, za to że wyraziła chęć współpracy, abym mogła napisać wpis gościnny.

Czy znacie ogród ze zdjęć wplecionych w artykuł Luizy?

Źródła:

1.     Podręcznik dla uczniów szkół kształcących w zawodzie ‘ technik architektury krajobrazu’ opracował zespół: mgr inż. E. Gadomska, dr inż. A. Różańska,  mgr inż. D. Sikora, WYDANIE I, HORTPRESS Sp. z o. o., Warszawa 2005

2.     „Ogród Twoich marzeń”, Tim Newbury, wyd. Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Warszawa 2002

3. Fotografie zbiór własny autorki 😀

7 myśli na temat “Zrób To Sam – Ogród Marzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.